Aktuality

 
Přicházíme s prosbou, zda byste podpořili svým hlasem náš projekt Přírodní vzdělávací zahrada CPR Ráj, který jsme přihlásili do grantové výzvy ČSOB Pomáhá regionům. Jak možná víte, v našem poslání je vedle podpory rodin a budování rodičovských a partnerských kompetencí také posilovat osobní odpovědnost lidí za prostředí, ve kterém žijí, inspirovat k aktivnímu přetváření místa, kde žijeme ve fungující přírodní systém a měnit úhel pohledu na hospodaření se zdroji.
 
Našim snem je vybudovat na zahradě CPR Ráj místo pro setkávání, budování vztahů, učení se respektu k přírodě i sobě navzájem. Projekt je to veliký, rozčlenili jsme ho na mnoho fází a postupně využíváme grantové příležitosti, které se nabízí.
 
Jednou z nich je i ČSOB Pomáhá regionům. Postoupili jsme do užšího výběru projektů za Olomoucký kraj, ale musíme si teď během května vybojovat největší počet hlasů mezi ostatními projekty, abychom dosáhli na finanční podporu od ČSOB.
 
Prosíme o Vaši podporu a zapojení se do hlasování na tomto odkaze: 
 
Stačí kliknout na Hlasovat - vyplnit e-mailovou adresu a následně potvrdit odkaz, který přijde na e-mail. Z každé e-mailové adresy lze hlasovat 1x.
 
Budeme moc vděční za sdílení mezi kolegy a přátele.
 
csob pomaha raji
Postoupili jsme do finále v grantové výzvě ČSOB.
Co to znamená? V Olomouckém kraji bylo vybráno 5 projektů, které budou mít měsíc na to, aby si vybraly na sebe finance od veřejnosti. Čím více financí si projekt sám vybere, tím vyšší dar na konci získá od ČSOB. Projekt, který si na sebe vybere nejvíce financí získá darem 50 000 Kč, druhý 40 000 Kč, třetí 35 000 Kč, dále 25 000 Kč a 10 000 Kč.
Příspěvky budeme pro náš projekt vybírat až do 9.7.2023.
 

Naše zahrada je místem, kde lze strávit příjemný čas s vaší rodinou a přáteli, dát si dobrou kávu, udělat si piknik a dobře se pobavit. Srdečně Vás zveme na PROBOUZENÍ BROUČKŮ A OTEVÍRÁNÍ RAJSKÉ ZAHRADY. Na programu jsou od dvou hodin zábavné aktivity pro děti a od 15:30 se mohou zájemci zúčastnit besedy s Lenkou Pchálkovou na téma CYKLICKÁ ŽENA V PRAXI. Na událost probouzení broučků a otevírání rajské zahrady není potřeba se hlásit, prosíme jen o příhlášení na besedu cyklická žena kvůli omezené kapacitě.

2023 dny otevrene zahrady 1

PŘIHLÁŠKA NA BESEDU CYKLICKÁ ŽENA

středa 3. květen08:30 - 10:00

Zajímá Vás, jak to chodí v rodině se šesti dětmi? Jak taková rodina tráví své běžné dny, zvládá cestování i netradiční zážitky? Máte sami více dětí nebo naopak uvažujete o šiřší rodině a říkáte si, jak byste to zvládali? Právě pro vás je naše událost zaměřená na sdílení mezi rodiči. Můžete se těšit na spoustu inspirativního povídání, které povede maminka šesti dětí Barbora Dušková z Litovle.

2023 zivot s vice detmi

PŘIHLÁŠKA NA AKCI

Milí manželé, nestíháte si v běžné rutině zajít na společnou večeři a probrat co potřebujete? Chybí Vám hlídání dětí? Máme pro vás VEČER PRO NÁS DVA. Zajistíme Vám hlídání dětí, abyste měli možnost si u nás dát v klidu večeři a popovídat si. Na úvod 20 minutová minipřednáška s Hankou a Petrem Školoudovými na téma JAK SPOLU MLUVIT, ABYCHOM SE POCHOPILI. Následuje večeře, příjemná atmosféra a povídání jen ve dvou. Čas můžete využít pro Vaše osobní témata nebo diskuzí nad úkoly spojenými s tématem dne. Kapacita je omezená na 8 párů. V pátek 5.května od 17 hodin.

PŘIHLÁŠKA NA AKCI

Stále ještě máme volná místa v Kurzu efektivního rodičovství. I vy to můžete zažít. První lekce je zdarma a pak se rozhodnete, jestli budete pokračovat.

VÍCE ZDE

Pojďte si s dětmi v postní době připomenout velkou Boží lásku k nám. Pán Ježíš během svého života na zemi prožil mnoho různých bolestí a těžkostí, třeba i takových, jaké prožíváme my. Proto nám rozumí. Kromě toho ale jako Bůh může vstupovat do našich srdcí, proměňovat je, uzdravovat a posilovat.Záleží na nás, nakolik jsme ochotni ho pozvat do svého života a uvěřit mu.

Krizova cesta plakat

 

VÍCE ZDE

 

VALENTÝNSKÁ STEZKA V HELFŠTÝNSKÉM LESE

Po celý únor se ještě můžete vydat na partnerské rande do Helfštýnského lesa. Po přihlášení se dozvíte informace k trase. Je vhodné jít sami bez dětí či přátel a užít si úkoly, které budete cestou potkávat. Tento čas vám má přispět k prohloubení a rozehřátí vašeho vztahu, i když bude třeba všude okolo mrznout. Přejeme vám krásný čas a zážitek ze společného dobrodružství.

PŘIHLÁSIT SE

2023 02 Valentynska stezka 

 

1d59ae99 9092 495f 8d03 c21db1c3fd35Je za námi první čtvrtletí kroužku gymnastiky a lektorka Eliška Opletalová připravila souhrn, jak jejich první společné tři měsíce vypadaly a co všechno se děvčata naučily.

 

Jak vypadaly naše první gymnastické měsíce?

Gymnastický trénink je rozdělený na etapy. Ta první část obnáší svolávání v kruhu, aktivizační metody, při kterých  se děti naladí na skupinu, na trenérku, na následnou práci ale i hlavně na své nitro, běhací hru na rozehřátí a tuto část ukončuje pokřik. 

Další částí je rozcvička. Děvčata se učí, jak správně protahovat celé tělo pro následnou těžší práci a také jsme se zaměřili na protahování vazů. Dětem, převážně těm malým, jsem se snažila protahování přiblížit říkankami. Rozcvička vždy probíhala za doprovodu hudby, proto jsme si někdy i zatančily a rozhýbaly své těla.

A další částí je osvojování si dovedností, které budu zmiňovat níže.72f10da8 80e8 484d 8818 b3fdb893f4f3 1

V moderní gymnastice jsou 3 hlavní hodnoty, ve kterých se dívka zlepšuje.

Jako první je provedení. To značí správné předvedení prvků - cviků (jako například provaz, hvězda apod..), piruet, skoků, akrobatický kousků. 

Z této kategorie se holčičky naučily základ pro každý skok, a to se nazývá Šasé - cvalový krok. K tomu 3 krásné skoky, nazývané dálka, jelínek a luftka.

Dále se děvčata naučily důležitý postoj v gymnastice a to je Relevé (stoj na špičkách). Mít napnuté špičky je v moderní gymnastice velice důležité, proto jsme to hodně trénovaly. Vím, že to není nic lehkého myslet při těžkém cviku na kolena, špičky, krásné ruce, na pozici těla, ale musím říct, že tyto základní návyky dívky pomalu ale jistě do svého těla s přehledem dostávají.

Dále holky trénovaly sedat si do placky, rozštěpu, provazu, cvičily hvězdice (i na loktech), různé druhy arabesek i různé rovnovážné prvky v relevé na jedné noze. Trénovaly jsme taky kotoul vpřed zakončený roznožením. Z piruet (otoček na jedné noze v relevé) se naučily převážně pozici passé, některé i v attitide - v zanožení). Musím říct, že si dívky v každém prvku, at už je to na nohách nebo na rukách, krásně osvojují rovnováhu.  Dále jsme si vyzkoušely plno dalších dalších menších akrobatických kousků, buďto jednotlivě nebo ve dvojicích, během kterých holky velmi baví spolupracovat.

B35129C8 3CBC 4B1C 9A11 DCC9B54423E8 2

 

Další hodnotou je technická obtížnost a tu představuje práce s náčiním. Těmto 3 měsícům patřila obruč. Myslím si, že se holky s obručí velmi pěkně sblížily a předvedly krásné výkony. Naučily se různé práce, jako je manipulace na rukou, na nohou a na krku. Zkoušely si ji vyhodit různými částmi těla, roztočit na různých částech těla, kutálet, vyhazovat - a to také ve dvojicích. Pří vyhození se dívky učily poznávat úhly hodu, které je potřeba si prozkoumat pro správné chycení náčiní. Také si vyzkoušely spojit již naučené gymnastické prvky s manipulací s obručí. I přeskakování, prolézání a prohazování míče obručí byly jejich oblíbené aktivity.

97e43952 188b 4f57 ae96 46721224e615

A třetí hodnotou je umělecký dojem. Dívky se učily správnému držení těla . Mít hlavu vzhůru, rovné tělo a nezhrbená ramínka. Procvičovaly ladnou práci s rukama, nohama a celým tělem. K tomu nám krásně posloužily baletní základy. Dívky se naučily pracovat s rukama baletně a zároveň gymnasticky, což je důležité pro výkon v moderní gymnastice. Vyzkoušely jsme si, jak se nebát chyby, a jak pokračovat dál i přes tuto nesnáz - důraz na improvizaci. Tuto dovednost jsem se snažila v dívkách podporovat při tvorbě sestav na hudbu, kde měly prostor pro tvoření svého díla.

b91b5406 884c 4e52 9eea 86ce17db9c47

S děvčaty se na začátku hodiny bavíme o různých tématech. Podle mě tím nejdůležitějším byla Důvěra. Všimla jsem si, že holky si toto téma zaryly do paměti. V rámci zkoušky důvěry jsme si vyzkoušely, jestli můžeme druhé při cvičení věřit. Podle mě je toto uvědomění velmi důležité v gymnastice při akrobatických kouscích ve skupině či ve dvojicích, byť se jedná o lehké kousky. Holky se učily nepohybovat zbrkle, jít do každého cviku připravené. Poté si vyzkoušely velký akrobatický kousek ve skupině a to je zvedání jedné dívky vleže nad hlavu. Holky to moc bavilo a byly moc šikovné. Co bych ještě zmínila je, že celým tréninkem nás doprovází hudba. Snažím se dívky vést k tomu, aby hudbě naslouchaly a snažily se pohybovat dle jejího rytmu.

dac915e2 c05e 49a3 b2be 8fad6477480c

Závěr hodiny slouží vždy relaxačním technikám, které jsou dobrou psychohygienou jak pro dospělé, tak i děti. 

Zakládala jsem na správném a hlubokém dýchání. Pro tuto důležitou část hodiny jsem využívala Jacobsonovu progresivní hloubkovou relaxaci a  zvukovou koupel za pomocí hudebního nástroje kalimby pro zklidnění, odpojení se od reality a hyperaktivity.  Dále jsem holky v uvolněném stavu podněcovala k pozitivní vizualizaci. A jako poslední jsem využila tapping - poklepávání částí těla pro odbourání stresu a také řádné vytřepávání tenze z celého těla.

Nemohu zde prostor vypisovat každé menší cviky, činnosti a aktivity, kterými jsme si s holkama prošly a které zaručeně tvoří celek jednoho tréninku, ale alespoň takto, dle těchto 3 hodnot, jsem vám to chtěla přiblížit.

5ed17d50 1b86 4a50 84b6 a9796ed172bb

Začátek nového roku v gymnastice bude ve znamení stuh, které budou mít holky k dispozici až po Vánocích přijdou. Ježíšek byl štědrý:-)

Rádi bych i uspořádala pro Vás rodiče besídku na přelomu února - března. Těšíme se na další čvtrtletí a pevně doufáme, že děti bude bavit stejně jako to první.

Eliška Opletalová

vanocni strom 2022Náš Lesní klub František byl osloven, aby se zúčastnil soutěže o nazdobený vánoční stromek. Stromečky zdobily děti z mateřských škol a dětských skupin, pracovníci Galerie Přerov stromek vyzvedli a převezli na místo v suterénu Galerie.

Náš stromeček - jak jinak - je živý smrček vypěstovaný v naší zahradě v Centru pro rodinu Ráj. Děti s průvodci je ozdobili vlastnoručně vyráběnými přírodními ozdobami a užili si při zdobení krásný čas. Stromek dostal na svou cestu na Advent do Galerie Přerov i příběh, který ztvárňuje mimo jiné i to, jak děti prožívají dny v lesním klubu. 

Pokud se Vám náš stromeček líbí a budete nás chtít  podpořit v soutěži, můžete dát svůj hlas našemu stromečku č. 11. na informacích v Galerii Přerov. 

 

pribeh vanocniho stromu

 

V e-mailových schránkách odběratelů našeho newsletteru se od začátku tohoto týdne nachází nový newsletter s nadcházejícími akcemi. 

Chcete taky dostávat naše novinky e-mailem a dozvědět se tak o akcích jako první? Odběr novinek můžete přihlásit přes tento formulář.

Aktuální akce také najdete vždy na hlavní straně našeho webu - když srolujete níž pod hlavní obrázek.

Snímek obrazovky 2022 08 26 v 12.26.26

Na jaře a na podzim zvou průvodci z dětské skupiny Lesní klub František děti a jejich rodiče, aby jim pomohli probudit a uspat broučky.

Oblíbená událost pro rodiny zahrnuje vždy nějaké kratší putování po stanovištích, nebo v celé skupině, kdy děti plní úkoly. Závěr akce patří rajské zahradě, kde bývá část programu a opékání špekáčků.

Probouzení broučků se koná obvykle na jaře v březnu/dubnu. Uspávání broučků se koná v říjnu. Informace k aktuálnímu termínu události naleznete na hlavní straně.

probouzeni broucku

uspavani broucku

I v letošním roce se můžete těšit na kluby pro batolátka.

Zatím již jistě víme, že bude otevřený klub HRÁTKY S BATOLÁTKY pro děti od 1,5 roku do 3 let. Sledujte náš web i facebook @RajPavlovice, kam budeme přidávat aktuální informace. 

cover batolata